27.11.2013. Проведення уроку української літератури у 8-Б. Тема: "Підсумковий урок за творчістю Т. Шевченка". Це був дуже цікавий урок-конкурс. Ми з учнями систематизували усі знання щодо творчрсті Т.Г. Шевченка. Урок був насичений, учні були дуже активні навіть більше ніж потрібно! Тому інколи на протязі уроку потрібно було робити зауваження, тому що учні гомоніли. Взагалі усе пройшло за планом.
ХІД УРОКУ
«Узгоджено» Підпис ПІП
________________/__________
27 листопада
2013
КОНСПЕКТ
УРОКУ УКРАЇНСЬКОЇ ЛІТЕРАТУРИ
Проведенного : Грищенко Вікторією Валеріївною
Тема уроку: «Підсумковий урок за творчістю Т.
Шевченка».
Мета:
удосконалювати навички учнів систематизувати свої
знання за періодами творчості Шевченка, перевірити глибину знань текстів, збагатити запас учнів поетовими творам різних періодів, розвивати гнучкість
мислення, уважність, швидкість реакції, поширюватисвітогляд, викликати інтерес
до постаті Кобзаря, до його творів, виховувати повагу до Тараса Шевченка.
Тип уроку: урок- конкурс
Наочність: портрет Т. Шевченка, його збірка «Кобзар», малюнки
митця, фотоматеріали про письменника.
Дидактичний матеріал: роздавальний матеріал (картки).
Підручник:
Українська мова 8 клас / О.М.Авраменко. – К.: Грамота, 2008.
СТРУКТУРНО-КОМПОЗИЦІЙНА СХЕМА УРОКУ
Етап уроку, складові
|
Методи й прийоми навчання
|
Діяльність учня.
Форми організації
|
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ
МОМЕНТ (1 хвилина)
|
||
· Привітання, настрій на роботу
|
· Слово вчителя
|
· Вітання
|
ІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ
ДІЯЛЬНОСТІ. (2 хвилини)
|
||
· Підготовка
учнів до активної роботи на уроці та організація їх уваги.
|
· Мотивування
|
· Сприйняття
|
· План роботи
|
· Інструктаж
|
· Сприйняття
|
ІІІ. ВІДНОВЛЕННЯ НАБУТИХ НА
ПОПЕРЕДНЬОМУ УРОЦІ ЗНАНЬ (АКТУАЛІЗАЦІЯ) (6хвилини).
|
||
· Бліц-опитування
|
· технологія
«Незакінчене речення»
|
· Продовжують речення
|
· Запис у зошит.
|
· Запис
|
Двадцять шосте листопада.
Класна робота
Т. Г. Шевченко –Основоположник нової української літератури.
|
· Створення
психологічного настрою.
|
· Виразне читання вірша вчителем
|
· Сприйняття
|
IV. СИСТЕМАТИЗАЦІЯ І
УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗУН (30 хвилини)
|
||
· Кросворд«Сторінками життя Т.
Шевченка»
|
· Інструктаж
Виконання завдання
Перевірка виконаного
|
· Робота
із картками ( в парі)
|
· Самостійна робота
|
· Інструктаж
· Виконання
завдання
· Перевірка виконаного
|
· Робота із картками
|
· Іспит з теорії літератури
|
· Мотивування
· Інструктаж
· Виконання роботи
|
· Фронтальна робота
· Відповіді на питання
|
· Літературної вікторини «Пізнай поезію Т.
Шевченка».
|
· виразне читання поезії
|
· самостійне визначення
|
· Конкурс виразного читання поезії напам’ять «В гостях у
Т. Шевченка».
|
· виразне читання поезії
|
· «В гостях у
Т. Шевченка».
|
· Прислів’я про Т. Шевченка, їх коментар
|
· Комунікативна вправа
|
· Виловлювання
|
V. ПІДВЕДЕННЯ ПІДСУМКУ УРОКУ
(5 хвилин)
|
||
· А чи знаєш ти…? Що…
|
· Пізнавальне завдання
|
· Вибіркове читання
|
VI. ПОВІДОМЛЕННЯ
ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ (2 хвилин)
|
||
· Запис домашнього завдання
|
· Запис
|
· Запис у щоденниках, взаємодопомога
|
VІI. ОЦІНЮВАННЯ
(1 хвилина)
|
||
· Оцінювання
|
· Оцінювання
|
·
|
ХІД УРОКУ
І.ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ (1ХВИЛИНА)
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
o Привітання
Підводьтеся, будь ласка, давайте налаштуємося на роботу!
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Будь ласка, перевірте. Чи всі підготувалися до уроку?
|
Так
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Дуже рада всіх вас бачити! Посміхнемося один одному і скажемо:«Добрий
день, успішної роботи»
Дякую! Сідайте, будь ласка.
|
«Добрий день, успішної роботи» (усі разом)
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Отже, успіхів нам сьогодні. Сподіваюсь, що всі
будуть активні, уважні та старанні, щоб заробити собі гарні оцінки.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Вступне слово вчителя
Світова велич письменника визначається багатьма складниками: його місцем
у світовому літературному процесі, впливом на читача та
ходом історичних подій, внеском ідей і нових мистецьких засобів та
скарбів у загальнолюдську культуру. Талант Шевченка, його допитливість,
незвичайна любов до всього рідного, до свого пригнобленого народу, до своєї
культури, що перебували тоді в ярмі, а також освіта, начитаність, праця
над собою – все це було підставою для появи його геніальних творів.
Т.Г.Шевченко силою свого полум’яного й
мистецького слова, силою загальнолюдської правди переступив кордони рідної й
дорогої України. Його твори відразу пробили мур байдужості
та ворожості до українського слова, піднесли українську мову й літературу на нечувану височінь.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
ІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ(2ХВИЛИНИ).
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сьогодні в нас
Підсумковий урок за творчістю Т. Г. Шевченка.
Тема нашого уроку: Т. Г.
Шевченко – Основоположник
нової української літератури.
Мета нашого уроку – повторити й узагальнити матеріал про творчість
Т.Г.Шевченка. протягом попередніх уроків ми з вами не просто знайомились із творчістю
Т.Г.Шевченка, а виконували певні завдання,
знаходили художні особливості у віршах, аналізували поезії, вичали поняття з
теорії літератури. Підсумком нашої
роботи буде сьогоднішнє змагання.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
o Підготовка
учнів до активної роботи на уроці та організація їх уваги.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Отже, будь те уважні, я
буду враховувати кожну вашу вірну відповідь. Наприкінці уроку я оголошу ваші
оцінки.
Правильна
відповідь буду зараховуватись тільки тоді, коли буде піднята рука та чітка
відповідь, отож відповідати хором не треба!
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
o План роботи
На дошці я
розмістила план сьогоднішнього уроку. На уроці ми з вами пройдемо усіма
трьома стежками: перша стежка: основні віхи життя ТГШ; друга – Теорія
літератури і третя – поезії ТГШ.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
· Запис у зошит.
Відкрийте, будь ласка, зошити. Запишемо:
Двадцять сьоме листопада.
Т. Г. Шевченко – Основоположник
нової української літератури.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
o
o Створення
психологічного настрою.
Над крутими Дніпра берегами,
Де схилилась Чернеча гора,
Де Дніпро розмовляє з вітрами,
Там могила співця – Кобзаря.
А до неї щочас безупинно
Люди йдуть із любов’ю в серцях,
І летить, наче журавлиний,
Вільна пісня поета-співця.
Кобзаря величне слово
як знамено, вміє нести.
Відмітати слів полову
І сягати висоти.
Спом’янімо ж, пани-браття,
Святого ми нині!
Не вмерлого, а живого,
Бо слово не гинее.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
ІІІ. ВІДНОВЛЕННЯ НАБУТИХ НА ПОПЕРЕДНЬОМУ УРОЦІ
ЗНАНЬ (АКТУАЛІЗАЦІЯ) (6ХВИЛИНИ).
o Бліц-опитування (технологія «Незакінчене речення»)
o Підемо першою стежкою та пригадаємо основні віхи життя
великого митця ТГШ.
Зараз в нас буде
бліц-опитування: я задаю питання, а ви швиденько відповідаєте. Будьте дуже
уважні і зосереджені.
Почнемо:
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
- У якого пана
перебував майбутній поет на службі?
|
(пана Енгельгардта)
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
- Здібності, що
були виявлені у Тараса Шевченка ще з дитинства?
|
(До малярства).
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
- Земляк-художник,
який познайомив Тараса Григоровича з видатними діячами російської й
української культур.
|
(І. Сошенко)
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
- Спільними
зусилліми митців... Шевченко був викуплений з кріпацтва.
|
(К. Брюлова, В. Григоровича, О. Венеціанова, В. Жуковського,
Є. Гребінки)
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
- У 1840р. Т.
Шевченко надрукував поетичну збірку...
|
(«Кобзар»)
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
- М. Костомаров
загітував Тараса Григоровича вступити до таємної політичної організації — ...
|
(Кирило-Мефодіївського
братства)
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
- Рада...
надала Шевченкові звання...
|
(Академіїмистецтв,
академіка — гравера)
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
IV. СИСТЕМАТИЗАЦІЯ І
УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗУН (30 хвилини)
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Добре, ми з вами пригадали основні віхи життя
великого митця,
виконаймо кросворд «Сторінками життя Т. Шевченка» .
На слайді ви бачете кросворд, у вас 5-7 хвилин на виконання,
можете спілкуватися між собою у парах.
Хто зробить першим с того
и і почнемо перевіряти
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
По вертикалі: 1. Ім'я батька поета
|
(Григорій)
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
По горизонталі: 1. Видатний український діяч мистецтва, з яким І.Сошенко познайомив Т.
Шевченка.
|
(Є. Гребінка)
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2. Село, де народився майбутній поет.
|
(Моринці)
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3. Під час перебування в Оренбурзі Т. Шевченку було
заборонено писати і...
|
(Малювати)
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
4. Місто,
де навчався письменник.
|
(Петербург)
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
5. Видатний
учений-історик, який запропонував Тарасу Григоровичу вступити до
Кирило-Мефодіївського товариства.
|
(Костомаров)
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
6. Збірка поета.
|
(«Кобзар»)
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
7. Заклад,
у якому Тарас Григорович здобув вищу освіту.
|
(Академія)
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
8. Прізвище видатного російського митця, портрет якого
було розіграно в лотерею для викупу Тараса Шевченка з кріпацтва.
|
(Жуковський)
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
· Самостійна робота
· Інструктаж
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Перевіримо ваші знання.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Кожному з вас я дам картку із
завданням для самостійної роботи, тому між собою не спілкуєтесь, ми вже все
пригадали , закріпили, отож кожен перевіряє свої знання.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
За три хвилини вам буде
необхідно написати, які події в житті Шевченка відбулися у вказані роки
двома-трьома словами.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
· Робота
із картками
НЕ забудьте підписати
картки!
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Почнемо!
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
· Перевірка
(Після того як учні сдали картки).
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
· Іспит з теорії літератури
· Інструктаж
В нас закінчилась перша стежка,
переходимо до другої. Складемо іспит із теорії літератури. Вдома ви
готувались та вчили визначення теоретичних понять.
Тягніть білети.
У вас 1-2 хвилинки на
підготовку до відповіді.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
· Перевірка
·
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Рима – це…
|
співзвучне
закінчення рядків
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жіноча рима –це…
|
Рима з наголосом на передостанньому складі
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Чоловіча рима– це…
|
Рима з наголосом на останньому складі
віршового рядка |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Дактилічна рима– це…
|
Рима з наголосом на третьому складі від кінця
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Внутрішня рима- це…
|
це чергування співзвучних
закінчень наприкінці окремих слів у межах рядка
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ритмомелодика- це…
|
Саме ритмічно організована мова надає твору
мелодики, емоційно його забарвлює й увиразнює.
Ритмічну будову одного чи кількох віршів називають ритмомелодикою. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Римування- це…
|
характер розміщення рим у
вірші
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Суміжне Римування- це…
|
суміжне римування (перший рядок римується з другим,
а третій - з четвертим (аабб). |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Перехресне Римування- це…
|
перехресне римування (перший
рядок римується з третім, а другий з четвертим (абаб) |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Кільцеве Римування- це…
|
кільцеве (перший рядок римується з четвертим, а другий - з третім
(абба). |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Стопа- це…
|
стопа
- це повторювана група складів, до якої входить один наго-
лошений склад і один або два ненаголошені. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ямб- це…
|
Двоскладову стопу з
наголошеним другим складом - ямбом
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Хорей- це…
|
Двоскладову стопу з
наголошеним першим
складом називають хореєм |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пірихій - це…
|
Стопа з двох ненаголошенихскладів. Така стопа
виконує допоміжну роль, її називаютьпірихієм.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Що ти знаєш про словник рим?
|
Українські вчені створили словник рим, у якому подано слова, які мають
співзвучні закінчення, тобто римуються. І не лише письменникн-початківці, а й
досвідчені майстри слова звертаються до нього, бо іноді важко знайти те слово, яке б влучно відповідало змісту твору. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
На які три роди поділяються усі художні твори?
|
епос,
лірику й драму
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пригадайте визначення ліричного
твору?
|
Ліричними називають твори, у яких відображено внутрішній світ людини
через передачу почуттів, думок, переживань у певних обставинах, під впливом
певних подій.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ліричні твори пишуть переважно віршованою мовою, їх
поділяють на чотири основних види. На які саме 4 види поділяються ліричні твори?
|
пейзажна
лірика, особиста (інтимна) лірика, громадянська лірика, філософська
лірика
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
пейзажна лірика…
Приклад: …
|
пейзажна лірика — твори, у яких настрій ліричного
героя суголосний із настроєм природи, переживання й
відчуття виникають від споглядання природи («За сонцем хмаронька пливе») ;
Приклад:
Садок вишневий коло хати
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
особиста (інтимна)
лірика…
Приклад: …
|
особиста (інтимна) лірика — твори, у яких настрій
ліричного героя викликаний особистими переживаннями, спогадами про рідний
край («Думи мої, думи
мої...»). Також у творах інтимної лірики настрій ліричного героя
зумовлюється гамою душевних відчуттів, поривань, що виникають від високого й
тонкого почуття —
почуття кохання.
Приклад:
Мені тринадцятий минало…
Думи
мої, думи мої...
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
громадянська лірика …
Приклад: …
|
громадянська лірика — твори, у яких думки й переживання
викликані суспільно-політичними подіями;
Заповіт
Мені однаково чи буду…
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
філософська лірика …
Приклад: …
|
філософська лірика — твори, у яких передано думки й почуття,
викликані складними проблемами буття:
життя й смерті, розвитку суспільства, природи та ін.
Приклад:
Мені однаково чи буду…
Минають дні, минають ночі…
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Зачитай. Який художній засіб
використано?
Доле, де ти! Доле, де ти?
Нема ніякої,
Минають дні, минають ночі
|
Риторичне
запитання: «Доле, де ти?».
Повтори: «Доле,
де ти?»,
(привернути увагу читача)
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Зачитай.
Який художній засіб
використано?
Коли доброї жаль, Боже,
То дай злої, злої!
Минають дні, минають ночі
|
Повтори: «...дай
злої, злої»
(підсилення емоцій)
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Зачитай.
Який художній засіб
використано?
Минає літо, шелестить
Пожовкле листя, гаснуть очі,
Заснули думи, серце спить…
Минають дні, минають ночі
|
Метафори: «шелестить листя», «заснули думи», «серце спить»,
«Гаснуть очі».
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
· Успішно
склали іспит з теорії літератури, молодці! Пригадаємо твори ТГШ
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
· Треття
стежка в нас розпочнеться із Літературної вікторини «Пізнай поезію Т.
Шевченка».
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
· Інструктаж
Я зачитую рядки з певної
поезії. Ваше завдання визначити поезію ТГШ.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
· Правильна відповідь
буду зараховуватись тільки тоді, коли буде піднята рука та чітка відповідь,
отож відповідати хором не треба !
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Літературна вікторіна
«Пізнай поезію Т. Шевченка»
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Як умру, то поховайте
Мене на могилі, Серед степу широкого, На Вкраїні милій |
ЗАПОВІТ
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
В неволі виріс між чужими,
І, неоплаканий своїми, В неволі, плачучи, умру, І все з собою заберу |
Мені однаково, чи буду
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
По діброві вітер виє,
Гуляє по полю, Край дороги гне тополю До самого долу. |
Тополя
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Не дай спати ходячому,
Серцем замирати
І гнилою колодою
По світу валятись.
|
Минають дні, минають ночі
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Чом вас вітер не розвіяв
В степу, як пилину? Чом вас лихо не приспало, Як свою дитину?.. |
Думи мої, думи мої,
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Поглянув я на ягнята —
Не мої ягнята!
Обернувся я на хати —
Нема в мене хати!
|
Мені тринадцятий минало.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Полюбила чорнобрива
Козака дівчина. Полюбила — не спинила і Пішов — та й загинув... |
Тополя
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Щоб лани широкополі,
І Дніпро, і кручі Було видно, було чути, Як реве ревучий. |
ЗАПОВІТ
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
І все заснуло, і не знаю,
Чи я живу, чи доживаю,
Чи так по світу волочусь,
Бо вже не плачу й не
сміюсь...
|
Минають дні, минають ночі
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Якби знала — не ходила б
Пізно за водою,
Не стояла б до півночі
З милим під вербою.
|
Тополя
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Не вертаються три брати,
Плаче стара мати, Плаче жінка з діточками — В потопленій хаті. |
Ой три шляхи широкії
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
I не пом'яне батько з
сином,
Не скаже синові: - Молись. Молися, сину: за Вкраїну Його замучили колись. |
Мені однаково, чи буду
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Страшно впасти у кайдани,
Умирать в неволі,
А ще гірше — спати, спати
І спати на волі…
|
Минають дні, минають ночі
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Не накличу собі долі.
Коли так не маю. Нехай злидні живуть три дні - Я їх заховаю, |
Думи мої, думи мої,
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
І мене в сім'ї великій,
В сім'ї вольній, новій, Не забудьте пом'янути Не злим тихим словом. |
ЗАПОВІТ
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
· Конкурс виразного читання поезії напам’ять «В гостях
у Т. Шевченка».
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
· Ми з вами повторили усі поезії ТГШ, які вивчали за
програмою, але творча спадщина Т. Г. Шевченка настільки багата, що не піддається вичерпному
описові.
· Ми підготували конкурс виразного читання
поезій, з якими ми ще з вами не знайомі.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
· Виразне читання
поезії напам'ять.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
· Прислів’я про Т. Шевченка, їх коментар
У вас 1 хвилинка, щоб
обміркувати відповідь. Зачитайте нам прислів’я та висловіть свої думки с
привиду нього.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Висновок. Так оцінив Шевченко народ, а ця оцінка — найвища.
· Оцінки журі за виразне читання
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
V. ПІДВЕДЕННЯ ПІДСУМКУ
УРОКУ (5 хвилин)
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Урок закінчується. Скоро вже
пролунає дзвінок. Час підбивати підсумок уроку.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Остання наша рубрика «А чи знаєш ти…? Що…»
Тягніть папірці.
Завдання: виразно зачитати
напис, починаючи зі слів А чи знаєш ти…? Що…
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
А чи знаєш ти…? Що…
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
VI. ПОВІДОМЛЕННЯ
ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ (2 хвилин)
На наступному уроці у нас К/Р,
тест, урок тематичного оцінювання. Повторіть за підручником сторінки 46-91
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
VІI. ОЦІНЮВАННЯ
(1 хвилина)
Оцінки за урок
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Комментариев нет:
Отправить комментарий