2.12.2013 Почався новий тиждень практики. Коли зранку я зайшла в учительську, дізнатися чи не змінився розклад, завуч- Марина Ніколаївна- звернулася до мене з проханням проводити уроки в усіх восьмих класах (8-А,8-Б,8-В), тому що вчителька Атрохова Євгенія Владиславівна захворіла. Я проконсультувалась із своїм керівником- Бродською Ростиславою Володимірівною та погодилась проводити уроки в усіх 8их класах. Тому що прохворівши 2 тижня, я мала якось прискорити процес проходження практики. Тому вже в понеділок я провела 3 уроки української мови з теми : "Односкладні речення з головним членом присудком. Означено-особові речення", та 3 уроки української літератури, з теми "Леся Українка. Розповідь про життя поетеси, її мужність і силу думки. Вірш "Давня весна "." Поведінка учнів у 8-А була дуже поганою, але мені вдалося вгомоніти цей клас та спрацюватися з ними. Уроки пройшли досить вдало, все, що було заплановано, було виконано.
«Узгоджено»
Підпис ПІП
________________/__________
2 грудня 2013
ПЛАН- КОНСПЕКТ
УРОКУ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ
Проведенного : Грищенко Вікторією
Валеріївною
Тема: «Односкладні
речення з головним членом -присудком. Означено-особові речення.».
Соціокультурна тема: «Щасливий, хто вміє дивуватись».
Мета: сформувати в
учнів поняття про односкладні речення, їх
види; ознайомити з означено-особовим реченням, способами
вираження в ньому головного члена;
розвивати вміння аналізувати ці речення у висловлюваннях, моделювати
й конструювати їх відповідно до комунікативного завдання;
за допомогою мовленнєво-комунікативного
дидактичного матеріалу сприяти естетичному розвиткові особистості
восьмикласників.
Тип
уроку: вивчення нового матеріалу.
Наочність:: записи
на дошці
Підручник: Українська мова 8 клас
/ Н. В. Бондаренко, А. В. Ярмолюк. – К.: Освiта, 2011. – С. 105-111.
ХІД УРОКУ
I. Орг. Момент
Привітання (Слово вчителя)
|
– Доброго
ранку учні!
Рада
усіх Вас бачити. Давайте зосередимо увагу на нашому уроці, тому що він вже
почався!
|
|
Посміхнемося один
одному і скажемо українською своїм сусідам перший варіант: «Доброго ранку, успішної дня»
|
«Доброго ранку, успішної дня»
|
|
А тепер другий варіант скажемо: «Здрастуйте, плідного уроку»
|
«Здрастуйте, плідного уроку»
|
|
Дякую! Отже,
успіхів нам сьогодні. Сподіваюсь, що всі будуть
активні, уважні та старанні. Сідайте, будь ласка.
|
|
|
ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ
ДІЯЛЬНОСТІ. ТЕМИ І ВИЗНАЧЕННЯ МЕТИ УРОКУ
(2 хвилин)
|
||
|
|
|
Оголошення
теми
|
Ми з вами вже написали тематичну контрольну роботу із
теми «Головні і другорядні члени речення», і переходимо до вивчення нової
теми: «Односкладні речення»
|
|
Оголошення
мети
Слайд №1
|
Сьогодні на уроці ми пригадаємо
поняття про
односкладні речення, їх види; ознайомимося з означено-особовим реченням, способами вираження в
ньому головного члена;
будемо розвивати вміння аналізувати ці речення у висловлюваннях, моделювати
й конструювати їх відповідно до комунікативного завдання;
|
|
Запис у зошит
Слайд №2
|
Запишемо у зошит число,класна робота,«Односкладні речення з
головним членом -присудком. Означено-особові
речення.
Щасливий, хто вмієдивуватись».
|
Друге грудня
Класна робота
Односкладні речення з головним членом -присудком.
Означено-особові речення.
Щасливий, хто вміє дивуватись.
|
|
Ви вже знаєте що таке односкладне речення. Пригадайте
визначення.
|
Односкладне речення – це речення, граматична основа
якого складається з одного головного члена (підмета або присудка).
|
Слайд№2
|
Як Ви вважаєте, чи достатньо буде 1го члена речення,
щоб зрозуміти зміст?
Чому Ви так вважаєте?
Подивіться уважно на уривок вірша Тичини, де використан
тільки 1 присудок:
Стала.
Глянула. Промовила. Одвернулася.Пішла (3 тв. П. Тичини).
Чи достатньо Нам одних присудків, щоб зрозуміти зміст
уривка?
-Чи вдалося мені Вас здивувати цим віршем?
|
Ні! / так
В односкладних реченнях другий головний член не
потрібен, оскільки зміст речення і так зрозумілий.
Так)
|
ІІІ. ОРГАНІЗАЦІЯ СПРИЙНЯТТЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
|
||
Робота з
текстом (10 хвилин)
Дотекстові завдання
|
||
Прогнозування змісту за назвою
|
Як ви вважаєте диво може бути
звичайним?
За твердженням нашої теми, люди, що не разучилися
дивуватися- є щасливими!
|
Може/ не може
|
|
Підберіть синоніми до
слова «здивувати»
|
порадувати, захопити, заполонити.
|
|
Текст з яким ми сьогодні познайомимося називається
«Звичайне диво». Зараз ми дізнаємось, що назвав дивом автор тексту.
|
|
Виразне
читання тексту вчителем
Слйд №3
|
ЗВИЧАЙНЕ ДИВО
Подумалось,
гуси погубили пір'я - а то маргаритки.
По всьому лугу біліють.
Подумалось,
чудні ці маргаритки. Уже й трава вибуріла,
уже сніжинки пролітають, а вони заповзялися цвісти.
Подумалось
тоді, пізньої осені...
...Щойно
схлинула весняна повінь. Бреду калюжистим лугом до річки. Аж зирк —
маргаритки... Цвітуть!
Подумалось,
чудні ці маргаритки. Ще на всій заплаві нічого й не проклюнулося, а вони
біліють.
Подумалось,
як добре, що є на світі чудні квітки — маргаритки!
(Є.
IIIморгун).
|
|
Перевірка
первинного сприйняття.
|
Що ж стало для автора звичайним
дивом?
|
Квіти- маргаритки.
|
Демонстрація ілюстрацій, бесіда
|
Із
чим він їх порівнює?
Опишіть ці квіти. З чим би ви зіставили маргаритки? |
Із гусиним пір’ям.
З сонячком, з ромашками...
|
- Після текстові завдання
|
||
Знайомство із
новим навчальним матеріалом
|
Знайдіть у тексті речення, у
якому автор говорить про те, що змусило його згадати марнаритки /чи знайдіть речення в
якому вказано де йшов автор.
Будь ласка зверніть увагу на ці
два речення:
|
...Щойно схлинула весняна повінь. Бреду калюжистим
лугом до річки.
|
|
Запишіть їх.
|
...Щойно
схлинула весняна повінь. Бреду калюжистим лугом до річки.
|
Робота з місця з коментарями.
|
Визначемо граматичну основу в
кожному з них.
|
...Щойно
схлинула весняна повінь.
Підмет – повінь, присудок – схлинула.
|
|
За наявністю головних членів, яке це речення? Односкладне
чи двоскладне?
|
Двоскладне
|
|
Бреду
калюжистим лугом до річки.
|
Бреду
калюжистим лугом до річки.
Присудок – бреду.
|
|
За наявністю головних членів,
яке це речення?
|
Односкладне
|
|
Із яким головним членом?
Який підмет ви б могли додати?
Чи важливий він для розуміння
змісту?
|
Присудком.
- Я.
- Ні.
|
Знайомство із
видами односкладних речень
|
Насправді, таких односкладних речень існує кілька
видів!
Давайте, дізнаємось які ж види односкладних речень бувають?
|
Давайте
|
Робота з
підручником
|
У цьому нам допоможе підручник.
Відкрийте підручник на 106 сторінці.
|
|
Слайд
№4
|
А тепер, за допомогою правил стр. 106-107, знайдіть
відповіді на мої питання:
1) Які 2 типи одн. речень існує?
2) Чи можуть об’єднуватись у складному
реченні?
3) На що вказують одн. речення з присудком?
4) А чи можуть односкладні речення бути поширеними?
|
1)
з головним членом — присудком (означено-особові,
неозначено-особові, узагальнено-особові, безособові);
2)
з головним членом — підметом (називні).
·
Одн. прості речення можуть бути частинами складного
речення.
·
На певну дійову особу (я, ти, ми, ви)...
Розвиднілось.
- Надворі вже зовсім розвиднілось
|
|
Розвиднілось.
Проаналізуйте
|
Односкладне речення із головним
членом присудком
|
|
Поширене чи ні?
|
Непоширене
|
|
Чому?
|
Тому що не має більш членів речення крім головного
члена речення вираженого присудком.
|
|
Надворі вже
зовсім розвиднілось.
Поширене чи ні?
|
Односкладне речення із головним членом присудком,
поширене.
|
|
Чому?
|
Тому що є другорядні члени
|
|
Які?
|
Надворі – Обставина місця
Вже – Обставина часу
Зовсім – Обставина
міри й ступеня
|
ІV. ОРГАНІЗАЦІЯ СПРИЙНЯТТЯ
Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ(8хвилин)
|
||
Усвідомлення нового
навчального матеріалу.
Слай №5
|
Погляньте на слайд. В мене
записано два речення:
Уважно слухаю мудру мову осіннього листя.
Наливайтесь, житечко й ячмінь, тепловиною.
Запишіть їх у зошит.
Давайте визначемо граматичну
основу с початку у першому реченні, потім у другому.
|
Уважно слухаю мудру мову
осіннього листя.
Наливайтесь, житечко й ячмінь,
тепловиною.
|
|
Чи є тут підмет?
|
Немає.
|
|
А присудок?
|
Присудок – слухаю.
Уважно слухаю мудру мову осіннього
листя.
|
|
За наявністю головних членів,
яке це речення?
|
Односкладне
|
|
Із яким головним членом?
|
Присудком.
|
|
Чим виражений присудок?
|
Дієсловом
|
|
Підписуємо.
|
|
|
Яка особа?
У думках підставляємо – Я
слухаю..
Отже, яка особа?
|
Перша
|
|
Число, однина чи множина?
|
Однина
|
|
Який спосіб дії, дійсного чи
наказового способу дії дієслово?
|
Дійсного.
|
|
дієсл.1ос.одн.дійсн. сп.д.
|
дієсл.1ос.одн.дійсн. сп.д.
Уважно слухаю мудру мову осіннього
листя.
|
|
Розберемо друге речення.
Наливайтесь, житечко й ячмінь,
тепловиною.
Чи є тут підмет?
|
Немає.
|
|
А присудок?
|
Присудок –Наливайтесь
Наливайтесь, житечко й ячмінь,
тепловиною.
|
|
За наявністю головних членів,
яке це речення?
|
Односкладне
|
|
Із яким головним членом?
|
Присудком.
|
|
Чим виражений присудок? Підписуємо.
|
Дієсловом
|
|
Яка особа?
У думках підставляємо – ви
наливайтесь.
Отже, яка особа?
|
Друга.
|
|
Число, однина чи множина?
|
Множина.
|
|
Який спосіб дії, дійсного чи
наказового способу дії дієслово?
|
Наказового способу дії
|
|
Підписуємо.
|
дієсл.2ос.мн.нак. сп.д.
Наливайтесь, житечко й ячмінь,
тепловиною
|
|
Отже, Односкладні прості речення із головним членом
присудком, вираженим першою чи другою особою, однини чи множини, дійсного або
наказового способу дії, називаються означено-особовими.
|
|
Знайомство
із правилами
Робота з
підручником
Слайд №6
|
Добре давайте перевіремо себе за підручником.
Прочитайте правило на 107 сторінці.
Запишемо визначення означено-особових
односкладних речень
|
Односкладні прості речення із
головним членом присудком, вираженим першою чи другою особою, однини чи
множини, дійсного або наказового способу дії, називаються означено-особовими.
|
V. ОРГАНІЗАЦІЯ ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, ФОРМУВАННЯ УМІНЬ І НАВИЧОК(12 хвилин)
|
||
- Метод вправ
|
||
- письмова вправа на визначення типу
речень, чим вираж. присудок.
|
Вправа 231
Спишіть
речення, підкресліть у них головні члени, вкажіть спосіб. час, особу і число
дієслів-присудків. Визначте типи речень Чи можна відновити підмет у реченнях з
головним членом - присудком?
Якими частинами мови він може бути виражений?
Викликаю
по 2 учня до дошки.
|
1. Одягаюсь.Виходжу (М. Коцюбинський).
дієсл.1ос.одн.дійсн. сп.д.
2. Відчуваю весну (В. Женченко).
дієсл.1ос.одн.дійсн. сп.д.
3. Гляну довкола (Я. Дорошенко).дієсл.1ос.одн.дійсн.
сп.д.
4. Напиши, чи приїдеш на літо... (Г. Севернюк).дієсл.2ос.одн.нак.
сп.д.
5. Читав допізна (В. Козаченко).
дієсл.1ос.одн.дійсн. сп.д.
6. Зійшов на тротуар (М. Хвильовий).дієсл.1ос.одн.дійсн.
сп.д.
7. Замовкли (С. Васильченко).дієсл.2ос.мн.дійсн.
сп.д.
8.
Заходимо в універмаг
(Я.Гоян).дієсл.2ос.мн.дійсн.
сп.д.
9. Приходьте завтра. дієсл.2ос.мн.нак. сп.д. |
|
Як ви гадаєте чому ми так часто
вживаємо означено-особові речення у розмовному мовленні?
|
Односкладні означено-особові
речення більш динамічні, локанічні, ніж двоскладні
|
Усна
вправа
|
(Погляньте, на 108 сторінці є відповідь на моє питання)
Прочитай, Ольга, будь ласка вголос.
Вправа 233.
Влад, прочитай завдання до вправи.
Ланцюжком починають читати речення та дають відповідь.
|
Односкладні
означено-особові речення більш динамічні, локанічні, ніж двоскладні, щовластиво розмовномумовленню.
Вони
використовуються переважно в діалогахпроханнях, побажаннях, закликах,
інструкціях
Також означено-особовіречення вживаються у художньому стилі мовлення.
Прочитайте речення і назвіть
серед них ті, в яких підмет-займенник сприймається як надлишковий. Чим
виражений присудок у цих реченнях?
|
письмова вправа на
перебудову
|
Вправа 236 Перебудуйте, де це можлив двоскладні речення в
означено-особові. Як позначається така перебудова на стилі
висловлювання?
Зразок. Я
не для себе стараюсь. –Не для себе стараюсь.
|
Другу добу
поспіль іде сніг.
Ми сидимо в аеропорту і чекаємо рейсу.дієсл.2ос.мн.дійсн.
сп.д.
Виліт
затримується.
Ми читаємо газети, переглядаємо журнали,
дивимося телевізор.дієсл.2ос.мн.дійсн. сп.д.
|
+ творче завдання
|
II. Продовжіть
розповідь на тему «Виліт затримується»,
скориставшись
малюнком (2-3 речення).
|
|
VІ. ПІДВЕДЕННЯ ПІДСУМКУ УРОКУ
(5 хвилин)
|
||
Повторення теоретичних відомостей
Гра «Хто більше, хто
краще»
Слайд
№7
|
Добре попрацювали,
багато чого зробили, тепер згадаємо що ж ми робили на уроці.
У вас півхвилини, щоб
пригадати, переглянути підручник і відповісти на питання «Що нового я
дізнався на уроці?» У своїй відповіді намагайтеся розказати як можна
більше.
|
|
Рефлексія
|
Ø Підніміть руку кому, було
важко?
Ø Який матеріал згадувався
найважче?
Ø Підніміть руку кому легко
вдалося.
Ø Давайте послухаємо….
|
|
VII. ПОВІДОМЛЕННЯ
ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
(2-3 хвилини)
|
||
Запис
домашнього завдання
Слайд №8
|
Розгорніть, будь ласка Ваші
щоденники та запишіть д.з..
|
Вправа
240 (I)
Стр.106-108 – Правила!
|
інструктаж
|
240. І. З’ясуйте значення слова екзотика.
Прочитайте уривок, доберіть заголовок і запишіть, замінюючи всі двоскладні
речення
односкладними означено-особовими; підкресліть
підмет.
Простежте, як переконструювання тексту позначиться на його змісті.
|
|
VІІІ.
ОЦІНЮВАННЯ(1 хвилина)
|
Комментариев нет:
Отправить комментарий